Bunlardan biri de Almanca Öğretim Programıydı. Bilindiği üzere 2017 yılına kadar 24.08.2011 tarih ve 119 sayılı kararla Almanca Öğretim Programını kullanıyorduk. 2017 yılında yapılan düzenlemelerle tüm öğretim programları tekrar ele alındı ve 17.07.2017 tarih ve 81 sayılı kararla Almanca Öğretim Programı daha sade hale getirilmişti.

Talim Terbiye Kurulu 19.01.2018 tarih ve 41 sayılı kararla yeni Ortaöğretim Almanca Dersi (Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programı geçildiğini duyurdu.

Bu program 2018 - 2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde uygulanacak. Buna göre tabii ki eski programlar da uygulamadan kaldırıldı.

Peki yeni AÖP neler var, ya da değişen bir şeyler var mı?

4. Madde olan Ethik- und Wertebildung kısmında dördüncü paragrafta yer alan değerler kısmındaki bazı terimler değiştirilmiş.
Nationales Bewustsein, Höflichkeit, Treue, Toleranz, Genauigkeit ve Gutwilligkeit çıkarılmış, yerine
Vaterlandsliebe, Ehrlichkeit, Gerechtigkeit, Selbstkontrolle, Liebe, Verantwortlichkeit, Geduld, Barmherzigkeit und Freundschaft eklenmiş.

6. Maddede Bewertungskriterien nach den Sprachniveaus kısmında değişen şey ise, C1 dil seviyesi kaldırıldı. Dil seviyesi B2 seviyesinde bitecek.

7. Maddedeki Eğitim Materyali Hazırlamadaki Önemli Kriterler kısmında C şıkkına "in allan Themen und Untertiteln" eklenmiş.
Ayrıca "r" ve "s" şıkları da eklenmiş.
Konular ve içerikler kısmında bir değişiklik yok.

Eski programda C1 seviyesi varken, bu programda C1 seviyesi kaldırılarak en son B2'ye kadar yer verilmiş. 9. Maddede bu değişikliği şema halinde göstermiş.

Dil sevilerinin öğretim saatleri A1.1 144 Saat, A1.2 144 Saat, A2.1 144 Saat ve A2.1 yine 144 saat olarak verilmiş.
Tema sayıları ise yine seviyelere göre 8 + 8 + 6 + 6 şeklinde devam etmiş.

A1.1 Çerçeve Planını incelediğimde, 2. Modüle Imperativ eklenmiş. 7. Modülde ise Sportarten kısmına eklemeler yapılmış.
A1.2 incelediğimizde ise, 5. Modüle Präposition "von" eklenmiş.

A2 seviyesinde ise, A2.1 Modül 3'de Sprachhandlungen üzerinde ufak tefek değişikler yapılmış.

B1.1 de ise Modül 6'da Fragepronomen "wovon" eklenmiş.

Bütün bunlardan anlaşılacağı üzere geçen sene kullandığımız Almanca Öğretim Programının üzerinde ufak tefek değişikler yapılmış. Ama özünde aynı kalmış
Şimdiden hepimize başaılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.
Safi Erbaş

Yeni Program:

19.01.2018 tarih ve 41 sayılı kurul kararı ile yayınlanan Almanca Öğretim Programını indirmek için tıklayınız. Almanca Öğretim Programı Kurul Kararını indirmek için tıklayınız.

Eski Program:

17.07.2017 tarih ve 81 saylı kurul kararı ile yayımlanan Almanca Öğretim Programını indirmek için tıklayınız. Almanca Öğretim Programı Kurul Kararını indirmek için tıklayınız.

24.08.2011 tarih ve 119 sayılı kurul kararı ile yayımlanan Almanca Öğretim Programını indirmek için tıklayınız. Almanca Öğretim Programı Kurul Kararını indirmek için tıklayınız.

Liselere Yönelik
Almanca Yetiştirme ve Destekleme Kurs Planları
  • 9. Sınıflar
  • 10. Sınıflar
  • 11. Sınıflar
  • 12. Sınıflar
Almanca Kitaplar
Eski ve Yeni Yayınlanmış Kitaplar
  • Wie Bitte
  • Deutsch
  • Deutsch macht Spaß
  • Mein Schlüssel zu Deutsch
Faydalılar
Proje ve Performans, Çalışma Takvimi
  • Temininde Güçlük Zammı
  • Egzersiz Programı
  • Şube Öğretmenler Kurulu
  • Veli Toplantı Tutanakları....

Copyright © 2011 - 2024 www.safierbas.com Bu sitede yayınlanan bilgi ve belgeler yayıncının izni olmadan kullanılamaz. Siteye gönderilen bilgi ve belgeler iade edilemez, telif hakkı istenemez. Gönderilen ve yayınlanan makale ve dokümanların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk gönderene aittir.