Milli Eğitim Bakanlığı 2016 - 2017 Eğitim Öğretim Yılı için Almanca Ders, Çalışma ve Öğretmen Kılavuz Kitaplarını yayımladı. Bilindiği üzere 2011 yılından beri Bakanlığımız Almanca Öğretmenlerine yönelik Ders Materyali olarak almanca kitap gönderememiş, biz öğretmenler de Özel Yayınevlerinin kitaplarını, önceki yıllara ait ders kitaplarının fotokopilerini

ve kendi hazırlamaya çalıştığımız, powerpoint sunuları, word dosyaları vb belgeleri yardımcı materyal olarak kullanmıştık. Geçen eğitim öğretim yılının ikinci yarısında yapılan çalışmalar hız kazanmış ve kitay yazan arkadaşlardan üç tanesinin kitabı komisyonca kabul edilmişti.

Yayınevi ve Bakanlık arasında yapılan ihale şartları sonucunda Ata Yayınevi bünyesinde olan "Schritt für Schritt Deutsch" ve "Deutschkasten" adlı Almanca Ders kitaplarımız nihayet basıldı. A1.1 ve A1.2 seviyesinde olan kitapların basımı devam etmektedir.

2016 - 2017 Eğitim - Öğretim yılına Ata Yayınlarından yazar Nuran ÖZTÜRK ÇELEN'in A1.1 seviyesindeki "Schritt für Schritt Deutsch" adlı kitabı ile yine Ata Yayınlarından Nuran ÖZTÜRK ÇELEN - Oya AKAY ZABUN hocalarımızın ortaklaşa hazırlamış oldukları A1.2 seviyesindeki "Deutschkasten" kitapları ile başlayacağız.

Yüzeysel olarak kontrol edebildiğim kitapların her birinin "Schülerbuch", "Arbeitsbuch" ve "Lehrerhandbuch" olarak basıldığını görmekteyiz. Öğretmen Kılavuz Kitabının olması biz öğretmenler için büyük avantaj. Çünkü Kılavuz Kitabı olan Derslerde günlük plan yapılmak zorunda değiliz. Bu konu ile ilgili genelgeyi daha önce sitede paylaşmıştım.

İçerik (tema) olarak baktığımızda ise, her seviyedeki kitap için 8er tema hazırlanmış. Bu da demek oluyor ki, haftada 2 saat Almanca Dersi işlenen okullarda A1.1 Kitabını 9. ve 10. sınıflarda işleyeceğiz. İlk 4 temasını 9larda, ikinci 4 temasınıda 10. sınıflarda işleyeceğiz.

Yine aynı şekilde 11. sınıflarda A1.2 kitabının ilk 4 temasını, 12. sınıflarda ise ikinci 4 temasını işleyeceğiz. Bu şekilde 9., 10., 11., ve 12. sınıflar için kitap eksiğimiz kalmamış oluyor. 

İçeriklere göz attığımızda beklentileri karşılayacak seviyede olduklarını söyleyebiliriz. Tabii ki bir kitabı hazırlamak, yayına sunmak düşünüldüğü kadar kolay olmayan bir iş. Bu sebepten dolayıdır ki, Kazanımları ve İçerikleri MEB'in belirlediği standartlara göre hazırlanmış olan kitaplar A1.1 ve A1.2 seviyeleri düşünüldüğü zaman beklentileri karşıladığı gözükmekte.

Milli Eğitim Bakanlığı kitaplar için akıllı tahta uygulaması hazırlamamış olup, onun yerine CD hazırlatmış, onu da okullara göndermeyip EBA sistemi üzerinden indirmeye sunacağı bildirilmiştir. Daha detaylı bilgileri ilerleyen günlerde eklemeye devam edeceğim.

Safi ERBAŞ

Bilgi için GSM: +90 505 785 31 06 . .